Online Military Data at Genealogy Trails



1840 Census of Pensioners

for
Revolutionary or Military Services;
with their Names, Ages, and Places of Residence,
as Returned by the Marshals of the Several Judical Districts
Under The Act For Taking The Sixth Census.

Washington: Printed by Blair and Rives, 1841.

Transcribed by K. Torp
http://www.genealogytrails.com/ill/


Names of pensioners for revolutionary
or military services

Ages

Names of head of families with whom pensioners resided
June 1 1840

ADAMS COUNTY

Quincy City

-

-

Second Ward

-

-

Stephen Jones

77

Moses Jones

Third Ward

-

-

Israel Walters

55

Israel Walters

Albert Ammerman

49

Albert Ammerman

Richard Rose

81

Richard Rose

Charles Shepherd

86

Benjamin Ramsey

 

BOND COUNTY

Joseph McAdams

87

James McAdams

Huldah Briggs

73

William H. Draper

Peter Hubbard

84

Peter Hubbard

 

BROWN COUNTY

Mitchell Kindrick

50

Mitchell Kindrick

 

BUREAU COUNTY

Aaron Sturgess

80

Aaron Sturgess

 

CRAWFORD COUNTY

George Baythe

85

-

 

COLES COUNTY

John Tutwiler

83

A. Wiley

James Ryan

83

James Ryan

Joseph Frost

87

Joseph Frost

 

CLINTON COUNTY

Joseph Taylor

55

Joseph Taylor

 

CLAY COUNTY

Samuel Parks

93

-

Moses Johnson

100

-

Nathaniel West

90

-

 

CLARK COUNTY

Samuel McCure

90

Samuel McCure

 

CARROLL COUNTY

Daniel Christian

85

George W. Christian

 

CALHOUN COUNTY

Issac Ruland

54

Issac Ruland

 

Du PAGE COUNTY

Parker Chase

77

S. Dodge

John Dudley

82

John Dudley

Thomas Mattison

86

Stephen Mattison

 

DeWITT COUNTY

John Scott

77

John Maxwell

Peter Cartwright

81

Samuel Cartwright

 

DeKALB COUNTY

None

-

-

 

EDGAR COUNTY

James Ewing

35

James Ewing

Daniel Rowell

80

James Wilson

Lucretia Hotchkiss

71

Lucretia Hotchkiss

William Gannon

95

Henry Penington

 

EFFINGHAM COUNTY

Martha J. Brockett

85

Thomas J. Brockett

 

FRANKLIN COUNTY

William McElyea

82

William McElyea

John Scarborough

79

John Scarborough

Moses Jones

80

Moses Jones

 

FULTON COUNTY

Township 5

-

-

Christopher Zoll

88

Henry Zoll

James Kitchen

77

William Hall

Township 8

-

-

Robert Beer

97

Robert Beer

Jones Cline

75

Jones Cline

Township 6N 5E

-

-

Alexander Wilson

47

Alexander Wilson

Hezekiah Hardesty

77

Richison Spencer

R.C. Rowley

88

R.C. Rowley

 

FAYETTE COUNTY

Henry Ginger

94

William Rodger

Western Division

-

-

James Verdon

88

James Verdon

 

GREENE COUNTY

Francis Miller

96

David Miller

John Hewitt

79

John Hewitt

John Clark

75

Absalom Clark

Allen J. Bridges

80

Allen J. Bridges

James Garrison

99

Edward Flatt

Jonah Scroggin

77

R. H. Scroggin

Adonijah Griswold

88

Adonijah Griswold

 

GALLATIN COUNTY

Mr. Tong

90

Thomas Tong

William Roark

78

Michael Roark

John Barger

46

John Barger

Reuben Bramlett

82

Reuben Bramlett

Abner Foster

81

Abner Foster

John Emmet

81

James Barker

Joseph Mings

85

Daniel Miner

Thomas Hamilton

84

Thomas Hamilton

John Thadowen

85

John Thadowen

William Bolton

40

William Bolton

John Lamb, sen

84

John Lamb, sen

 

HAMILTON COUNTY

None

-

-

 

HANCOCK COUNTY

Charles Betteworth

79

D. Betteworth

Samuel Colwell

77

Samuel Colwell

 

JEFFERSON COUNTY

George Roper

78

George Roper

Francis Haney

86

William Hicks

 

JACKSON COUNTY

Zachariah Linsley

85

Zachariah Linsley

Jesse Gordon

85

Jesse Gordon

Robert Fry

85

Robert Fry

 

IROQUOIS COUNTY

Thomas Williamson

79

Thomas Williamson

 

Jo DAVIESS COUNTY

Jeremiah Bettis

49

Jeremiah Bettis

 

JOHNSON COUNTY

Samuel J. Chapman

46

Samuel J. Chapman

Hezekiah West

76

Hezekiah West

Daniel Chapman

80

Daniel Chapman

 

KNOX COUNTY

Samuel Chapin

80

Gustavus Volvridge

John Strange

94

John Strange

 

KANE COUNTY

Nathan Brown

87

Nathan Brown

Daniel Burroughs, sen.

85

Daniel Burroughs, sen.

William Bennett

86

William Bennett

 

LAWRENCE COUNTY

John T. Vandeventer

48

J.T. Vandeventer

James Thompson

27

 James Thompson

William Melton

82

 Benjamin Melton

Benjamin Melton

76

Benjamin Melton

John Struple

45

A. Andrews

James Gibson

49

James Gibson

Thomas West

52

Thomas West

 

La SALLE COUNTY

Henry Misner, sen.

84

Henry Misner, sen.

 

MONROE COUNTY

James McRoberts

78

James McRoberts

John Jerrod

48

John Jerrod

Peter Rodgers

86

Peter Rodgers

Michael Miller

86

Jesse Wiswell

 

MORGAN COUNTY

James Wright, sen.

84

James Wright, sen.

Samuel Jackson

86

Samuel Jackson

A. Tanner

86

-

Reuben Ross

78

Reuben Ross

William Springer

67

-

Samuel Brown

76

-

 

MONTGOMERY COUNTY

James Richardson

82

James M. Rutlidge

Mason Owen

80

Mason Owen

Ezra Bostick

86

Ezra Bostick

 

MERCER COUNTY

Jane Meadows

71

William Meadows

 

MENARD COUNTY

Lewis Fergerson, sen.

80

Lewis Fergerson, sen.

Joshua Short

90

James Short

William Hohimer

42

William Hohimer

Benjamin Walker

82

James Walker

 

McLEAN COUNTY

Abner Case

64

Abner Case

John C. Karr

81

Tharasco Karr

William McGhee

84

William McGhee

 

McDONOUGH COUNTY

William Willard

89

-

 

MARION COUNTY

Samuel Young

80

Matthew Young

Peter Finn

90

William Layson

Michael Lutrell

89

Elizabeth Sheltor

 

MACOUPIN COUNTY

Uriah Gilmore

92

Seburne Gilmore

Robert Busby

84

Lewis Harmon

Samuel Brown

76

Alexander Montgomery

Joshua Richardson

79

Joshua Richardson

 

MADISON COUNTY

Michael Deck

82

Michael Deck

William McAdam

83

Aaron Rule

Francis Roach

101

David Roach

William Hall, sen.

88

William Hall, sen.

Benjamin Johnson

82

Benjamin Johnson

Martin Pruitt

93

Solomon Pruitt

John Cornelison

82

W.C. Johns

Anthony A. Harrison

77

William L. Harrison

Asa Brooks

48

Asa Brooks

William Bates

82

William Bates

Richard Randle

88

Richard Randle

 

OGLE COUNTY

Aaron Payne

50

Aaron Payne

 

POPE COUNTY

Arthur Hagan

41

-

Daniel Hancock

78

-

 

PIKE COUNTY

Samuel Reagan

48

Samuel Reagan

John Patterson

50

John Patterson

Horace S. Holladay

56

-

David Kehr

78

Jane Watson

David Callier

48

David Callier

Elias Scouton

66

Elias Scouton

Hugh McNary

79

James McNary

Nathaniel Perrin

78

Nathaniel Perrin

 

PERRY COUNTY

W.C. Murphy

40

William C. Murphy

Leonard Lipe

77

Leonard Lipe

John Banes

80

John Banes

 

PEORIA COUNTY

William Crow

81

James Crow

Winney Rhinearson

51

Winney Rhinearson

John Montgomery

75

John Hines

Phineas Bronson

76

Phineas Bronson

James Pierce

52

-

 

RANDOLPH COUNTY

William Sharp

78

-

 

SANGAMON COUNTY

Philip Crowder

80

Philip Crowder

Joel Maxcy

78

Joel Maxcy

John Overstrett

80

Dabna Overstrett

John Lockridge

79

William Lockridge

Joseph R. Young

32

J.R. Young

 

ST. CLAIR COUNTY

Moses Land, sen.

76

Moses Land

Hosea Rigs

80

Hosea Rigs

 

SHELBY COUNTY

John Jenkins

87

Van C. Dawson

Zebedee Smith

46

Zebedee Smith

 

SCOTT COUNTY

Margaret Stout

83

Nathaniel Stout

John Clarke

69

Jacob Bryan

Louisa McEvers

78

Seneca McEvers

 

SCHUYLER COUNTY

Anna Hinman

68

W. Hinman

Moses Justice

85

Moses Justice

 

TAZEWELL COUNTY

Norman Newell

79

Thomas Brooks

Eliot Gray

85

Eri Gray

Basil Meeks

79

Basil Meeks

 

UNION COUNTY

George Brown, sen.

78

George Brown, sen.

 

VERMILION COUNTY

Martha Hulse

78

John Johnson

Huldah Bolton

66

Jonathan Patterson

Joseph Coughran

74

William Fields

Jacob Gundy

73

Joseph Gundy

Robert Bailey

85

Robert Bailey

 

WILLIAMSON COUNTY

John Painter

84

John Painter

Benajah Gill

80

Benajah Gill

John G. Lumpkins

84

John G. Lumpkins

 

WILL COUNTY

Ebenezer Collins

-

John V. Singer

 

WHITESIDE COUNTY

Alexander Thompson

82

Alexander Thompson

 

WHITE COUNTY

Nathan Gaggers

81

Anna Driggers

Mathias Parr

85

Edmund Thomason

Henry Morgan

87

Henry Morgan

Daniel Powell

48

Daniel Powell

Daniel Chapman

70

Daniel Chapman

Joseph Hawthorn

84

William Hawthorn

 

WAYNE COUNTY

John H. Mills

79

John H. Mills

Thomas Sloan

79

Thomas Sloan

James Stuart

78

James Stuart

George Clark

84

George Clark

 

WASHINGTON COUNTY

George Brown

88

George Brown

M.S. McMillon

33

M.S. McMillon

Thomas McClerken, sen.

95

Thomas McClerken, sen.

James Thompson

36

James Thompson

 

WARREN COUNTY

Benjamin Blankenship

80

Benjamin Blankenship

William Willard

89

John Willard

David Lynn

76

Samuel Lynn

 

WABASH COUNTY

Jonathan Goss

80

Jonathan Goss

Nathaniel Hendryx

85

Nathaniel Hendryx

Andrew Tuttle

81

Andrew Tuttle

Alexander Stewart

90

Alexander Stewart

Allen Ramsey

76

Allen Ramsey

 


Return To The Illinois Genealogy Trails Military Page

Return To The Illinois Genealogy Trails Census Page

©Genealogy Trails