1892 - 1940
Melvin Sibley High School Graduates



Data transcribed by K. Torp from materials submitted by Gail Hahn Hutchcraft


Located in Melvin, Illinois, the school served the communities of Melvin and Sibley.
In 1993, Gibson City High School and Melvin-Sibley High School were consolidated



CLASS OF 1892

Sidney Fristoe
Bella Hunt McClure
Cesta Thompson Orr
Elizabeth McQuillan
Maud F. Braskares
Branche H. Graves
Kathryn Thompson

 Melvin Sibley High School
Melvin High School
Picture courtesy of Illinois High School Glory Days
http://www.illinoishsglorydays.com/
Used with permission

CLASS OF 1893

Emma Steinman Arends
Hannah Iehl Thompson
Fannie Andrews Buchholz
Teda Arends
Mary McQuillan Bookwalter
Lily Geegan Keating

CLASS OF 1896

Mabel B. Harsch
Sadie Bullington Mahood
Nellie Worthington Lindsey
Bertha Hubler Lindholm
Lena Brink
Anna Abraham Bjerge
Albert Gedelman
Andrew Arends
George Iehl
Alvin Mathis
Wesley Ashby
J. M. Dixon
Margaret Jackson
Manle Ashby Hook

CLASS OF 1899

Zella Thompson Boshell
Stella Shilts Gedelman
Etta Thompson Steinman
Nellie Dixon Argo
Bertha Gould Mayhew
Edward Weber
Sylvia Hull Yarnell
Mae Bullington
Fanny Phillips Tansley
Charles Roland

CLASS OF 1901

Clara Iehl Petrie
Carrie Mathis Everely
Henry McQuillen

CLASS OF 1902

Hannah Arends
Edith Gedelman Melhorn
Wm. Koetsner

CLASS OF 1903

Clara McCarthy Keup
Dean McCarthy

CLASS OF 1904

Roscoe Buchholz

CLASS OF 1905

Emily Gedelman Netherton
Clars Arends
Ethel M. Mueller
Lulu B. Milligan
Nina Thompson Booth
Fred Arends
Edwin Iehl
Emil Ehmen

CLASS OF 1906

Ada Buchholz
Grace Worthington Inkster
Edith Mathis Nelson
Delmar B.Thompson
Wellington McNamee
Stella Schafer Siems
Francis Weller
Arthur Buchholz
Burt Phillips

CLASS OF 1908

Ethel VanVelson Kauffold
Elma Thompson Plank
Clec Kenney Loudy
Wm McKenna

CLASS OF 1909

Laura Koehnnamann
May Boshell Ellis
Ruth Wheeler Leggate
Elmer Mehrer
Glen Roland

CLASS OF 1910

Clarence Lambourn
Arthur B. Arends
Ralph Boundy
Lottie Boundy
Edith Rowcliffe Kellar
Cesta Thompson Trimmer
Zada Thompson Short
Dan Wheeler

CLASS OF 1912

Eva Phillips Spellmeyer
Anna Thompson Arends
Zelma Boettger
Mary Hardesty
Dorothy Holmes Thompson
George Adlington
Walter Yehl
Leslie Arends
Harvey Strelluf

CLASS OF 1913

Anna Arends Gaines
Lottie Belson Garrison
Laura McNeil Smith

CLASS OF 1914

Nevs Thompson Lott
Gladys Thompson
Amanda Thompson Boundy
Gwendolyn Adlington Nelson
Ruth Buchholz Clubb
Luella Arends Ekhlaw
Alma Arends Henry
Emma Johnson Karney
Raleigh Spellmeyer

CLASS OF 1915

Ruth Miller Prew
Nellie Ruppel
Lois Bier Boundy
Clyde Wilson

CLASS OF 1916

Grace Dixon Boundy
Yva Sprouse Arends
Hazel Stathers
Edna Short Haye
Anna Day Miller
Earl Kenney
Leo McKenna
Clarence Wilson
Mary Fickwiler Andrews
Pauline Arends Lippencott
Lillian Arends
Edith Holmes Phillips
Crystal Buchholz Hamm
Fred Wheeler
Ella Beck Phillips
Leta Mohr West

CLASS OF 1918

Wilmer Arends
Lloyd Beck
Adelaide Dixon
Vernon Dienelt
Gladys Fyffe Buckley
Andrew Gedde
Herman Kietzman
Lawrence Harshbarger
Shirley Salter
Helen Stathers Brotherton
Raymond Zebarth

CLASS OF 1919

Bethel Thompson Peters
Hygiene Bier
Gilbert Arends
Florence Beck Arends
Clara Fickwiler LaRosa

CLASS OF 1921

Ronald Buchholz
Paul Heyse
Wilbur Harshbarger
Ida Kempf Buchholz
Sarah Netherton Spence
Pauline Thackeray Perkins
Viola Thackeray Kampfner

CLASS OF 1922

Ralph Arends
Laura Arends
Mildred Arends Harshbarger
Leslie Eminger
John Renn
Cleo Bier
Norine Meyers Paddock
Elizabeth Gimbel Towner
Grace Kenward Rudolph
Lucille Cooper McCallister

CLASS OF 1923

Ethel Iehl Day
Mary Thompson Netherton
Glen Day
Leland Dillman
Fern Stevens DePoy
Eva Tansley Lackey
Thelma King
Olive Loy Shouse
John Wilson
Theron Thackeray
Elton Thackeray
Merna Johnson Elliott

CLASS OF 1924

Wesley Arends
Cletus Bond Thackeray
Ethel Baylor White
Verniel Callison Stamper
Della Kenward Paul
Fern Hunt Frederking
Marjorie Iehl Boshell
Evelyn Meyers Arends
Emma Netherton Roth
Gilford Ren
Daniel Stahmer
John Thompson

CLASS OF 1925

Albert Ackert
Walter Arends
Karl Arends
Mabel Augspurger Spellmeyer
Weldon Crawford
Alta Cothern Bennett
Royce Cothern
Cleytus Day
Mary Coggins
Clara Iehl
Roy Kenward
Walter Kayser
Ratherine Olson
Floyd Otto
Edward Phillips
Evelyn Schade Askew
Milton Strubhar
Claire Thompeon
Violet Leenerman Sharp
Ralph Otto
Roy Otto
Alicia Powell
Harold Thompson
Ruby Stevens Fields
Alberta Shade Gedde

CLASS OF 1926

Delta Beck Boundy
Harold Boundy
Minnie Busing
Leona Cramer Day
Violet Falck Royce
Harold Gedelman
Hilda Hadeway
Laverna Johnson McLaughlin
Leslie Johnson
Virgil Johnson
Walter Kayser
Katherine Olson
Floyd Otto
Edward Phillips
Evelyn Schade Askew
Milton Strubhar
Claire Thompson

CLASS OF 1927

John W. Arends
Harold F. Beck
Elsie Bryant Anderson
David H. Bier
Ocie V. Bradham
Robert P. Cothern
Gertrude P. Day
Grace Foster Busing
John P. Goggins
George B. Harshbarger
Marguerite Howk Thackeray
Charles A. Keagle
John W. Kenward
Orin E. Meyers
Leroy R. McKenna
Gilbert L Nelson
Claua Netherton
Ruth C Roland
Hans G. Staiger
Raymond F. Steinman
Barney F. Short
William L. Thompson
Carl G. Weber

CLASS Of 1928

Ruth Boundy Hoffman
Floyd Netherton
Eunice Ren
Millard Dixon
Mahlon Dixon
Mildred Oberly Leo
Henry Steinman
Goldie Jones Pierce
Emil Becker
Lowell Dueringer
John Iehl
Clayton Thackeray
Byron Beck
Bloice Shilts
Florence Arends
Evelyn Parrett Hay
Dwayne Schroen
Hazel Milligan Coffman
Walter Weber
Annadelle Reitz Eshleman
Arthur Kiener
Jessie Alexander

CLASS OF 1929

Mildred Noland
Harvey Noland
Clara Netherton Scanlon
Ambrose Freehill
Alice Underwood
Wanda Boundy Mess
Bernard Kysar
Helen White
Blanche Hunt
Ilva Glabe
Janette Howk
Velma Spellmeyer Shilts
Dorothy Johnson
Lucille Reehl Peterson
Fern Reitz
Viola Muehlenpfort
Harold Strubhar
John Gedelman
Vernon Thackeray
Donald Jones
Esther Arends
Orris Bryant
Bruce Kiener
Mary Wilson
William Lachernmeyer
Bernice White Schultz

CLASS OF 1930

Dorothy Donovan Strubhar
Marshall Underwood
Velta Smith Hubner
John Short
Ruby Shilts Hill
Melvln Ren
Edna Lee Gillette
Hilda Hubner Schaeffer
Dolores Goggins Huck
Lloyd Falck
Elsie Cothern
Paul Fisher
Mary Freehill
Roy Savage
Joseph Goggins
Harry Harshbarger

CLASS OF 1931

Clarence Brinkman
Marvel Thompson
Pauline Netherton
Ruth Dixon
Joyce Short
Willard Merle
Aloysius Gogins
Dorothy Dueringer
Helen Milligan
Glenn Schroen

CLASS OF 1932

Lawrence Kayser
LaVella Busing
Harold Kuntz
Ethel Beck
Elsie Mae Stockinger
Richard Ulfers
Leona Falck
Alfred Lee
Esther Ren Johns
Erwin Dueringer
Marcella Long
Louella Wilson
Roy Thackeray
Rose Beck
Kathryn Dillman

CLASS OF 1933

Bernice Falck
Marvin Kysar
Marlo Noland
Hazel Hanson
John Donovan
Viola Long
Delmar Wiegel
Faye Swanick
Floyd Ford
Loetta Havener
Donald Boundy
Aldene Schroern Thackeray

CLASS OF 1934

Glenn Snider
Katherine Goggins
Ardelle Hardesty
Marjorie Woodward
Josephine Thompson
Ruthelle Phillips
Kenneth Muehlenpfort
Signa Hanson
Donald Trimmer
Hazel Ford
Carl Meyers
Ronsald Gimbel
Ina Sheppard

CLASS OF 1935

Lois Muehlenpfort
Jane Hammerlund
Darlene Kemmer
Wilmer Falck
Darlene Havener
Mary Inkster
Anna Koehler
Mildred Lee
Edward Livesay
Anna Marie Noland
Eulene Steinman
Ruth Strelluf
Elsie Noland

CLASS OF 1936
Arthur Benz
Ruth Dueringer
Guy Gimbel
Walter Milligan
Edith Ren
Jane Boundy
Georgia Mae Ellis
Catherine Kemnetz
Loretta Molck
Delvyn Smith
Lucille Woodward
Earl DeWall
Velma Ford
Raymond Mikeworth
Leland Netherton
Durward Thompson

CLASS OF 1937
Edward Buchholz
Rosalie Boundy
Vernon B. Cothern
Billy Holmes
Eldeen Hornickel
Gladys Ford
Permelia Langfield
Dorothy Spear
Eugene Streight
D. O. Williams

CLASS OF 1938
Evelyn Arends
Dale Boundy
Violet Dodd
Agnes Jeanne Endres
Harold Falck
Alfred Fasking
Jack Franks
Charlene Gilkeson
Clyde Hornickel
Grace Keiner
Thelma Kysar
Carrie Noland
Floyd Noland
George Thackeray
Robert Thompson
Edith Weaver
Ralph Witt

CLASS OF 1939

Leora Benz
Grace Bickel
Margaret Brinkman
William Boshell
Clinton Ford
Raymond Fox
Iona Kietzman
Maxine Mielke
Robert Samet
Herman Schneider
John Swanick
Jean Thompson
Lloyd Thompson
Rachel Thompson
Robert Turner
Evelyn Williams

CLASS OF 1940

Phil Arends
Howard Bertram
Doris Brownlee
Dorothy Dawson
Francis Duffy
Jim Freehill
John Howk
John Huston
Delmar Johannsen
Roy Johannsen
Rita Kemmer
Betty Kempf
Milton Langfield
Maxine Lewis
Bethel Mikeworth
Elvin Mikeworth
Keith Osterclock
Richard Peters
Alice Peyton
Wilfred Rexroat
Imogene Shawbrook
--en Spear
-race Swanick
Loren Weaver
Alberta Underwood
Grace Wright
James Duffy
Duke Wilson

 

BACK -- HOME

©Genealogy Trails