Genealogy Trails History Group Finding Ancestors wherever their trails led

McLean County, Illinois
History and Genealogy


line
Early Settlers
of
McLean County, Illinois
line

In alphabetical order by township
The below listing is the Table of Contents from the original printing of:
"The Good Old Times in McLean County, Illinois"; Dr. E. Duis; Bloomington;1874
 This book is located at the Peoria, Peoria County, IL, Main Library. Call No. Ref 977.359 DUI
Transcribed by: Candi Horton ©2004.


The listing below contains the names and dates of settlement
of the early settlers by township.

Allin Township  
Presley T. Brooks Winter of 1830
Greenberry Larison 1831
Richard A. Warlow Fall of 1834


Arrowsmith Township
 
John B. Thompson Oct., 1829
Jacob Smith 1833


Bloomington Township
 
John Hendrix Spring of 1822
John W. Dawson Spring of 1822
John Dawson June, 1822
William Orendorff Spring of 1823
Thomas Orendorff Spring of 1823
John B. Orendorff Spring of 1823
James K. Orendorff Spring of 1823
Oliver H. P. Orendorff Spring of 1823
Rev. Ebenezer Rhodes Spring of 1824
Jeremiah Rhodes Spring of 1824
William H. Hodge Spring of 1824
William R. Goodheart Fall of 1824
William Evans, Sr. 1824
William Dimmitt 1825
Robert Guthrie 1826
Rev. Robert E. Guthrie 1826
Adam Guthrie 1826
David Cox 1826
William McCullough 1826
Dr. Isaac Baker July, 1827
George Hinshaw, Jr. July, 1827
Dr. William Lindley 1828
Hon. James Allin 1829
William H. Allin 1829
Jonathan Maxson Sept., 1830
David Simmons Fall of 1830
Hon. John Moore Oct., 1830
Amasa C. Washburn 1831
Dr. Stephen Ward Noble 1831
Abraham Stansberry 1832
James C. Harbord Oct., 1832
Ephraim Platte Spring of 1833
Hon. James B. Price Oct., 1833
George Price Oct., 1833
John L. Price Oct., 1833
Lewis Bunn 1833
William C. Warlow 1833
John Lindley 1833
Allen Withers 1833
Dr. John F. Henry 1833
General A. Gridley Fall of 1834
Judge David Davis 1835
Elder William T. Major 1835
Chastine Major 1835
Dr. Laban S. Major 1835
Dr. John M. Major 1835
Thomas Fell Oct., 1835
John Magoun 1835
Thomas Jefferson Karr 1835
Hon. James Miller 1835
William H. Temple 1835
James Depew 1835
Matthew H. Hawks 1835
Samuel Lander Fall of 1835
William Thomas Spring of 1836
Thomas Williams Spring of 1836
Kersey H. Fell Spring of 1836
William F. Flagg 1836
Judge John E. McClun Spring of 1837
Abraham Brokaw Spring of 1837
Andrew W. Scoggin 1837
Dr. C. Wakefield 1837
William O. Viney Aug., 1837
John T. Gunnell 1837
John W. Billings 1837
Henry Richardson 1837
Joshua Fell 1837
Jonathan Glimpse 1837
Dr. Henry Conkling Fall of 1838


Cheney's Grove Township
 
Jonathan Cheney 1825
Hon. William Haines Cheney 1825
George Cheney 1825
James Vanscoyoc 1829
Thomas Cunningham 1829
King Solomon Cunningham 1829
James R. Means March, 1830
Ephraim S. Myers April, 1830
William Riggs 1830
Snowden Ball 1831
Hilleary Ball 1831
William K. Stansberry Oct., 1833
Otha Owen Sept., 1834
Joseph Newcom 1835
Isaac Stansberry 1836


Dale Township
 
Robert Johnson Dec., 1828
William Beeler Fall of 1830
William Beeler, Jr. Fall of 1830
Jesse Hill Oct., 1830
Abram Enlow Fall 1835
Richard Rowell Oct., 1836


Danvers Township
 
Ebenezer B. Mitchel March, 1825
Hon. Matthew Robb Spring of 1827
Thomas McClure Spring of 1827
Robert McClure Spring of 1827
Jonathan Hodge Spring of 1827
Uriah S. Hodge Spring of 1827
William F. Hodge Spring of 1827
James O. Barnard March, 1828
James G. Reyburn Sept., 1828
Levi Danley Feb., 1829
The Conger Family 1829
Isreal W. Hall 1834
Jeremiah S. Hall 1834
John Hay 1834
George F. Hay 1834
Jonathan B. Warlow 1834


Downs Township
 
Lawson Downs 1829
William Weaver 1832
William Bishop 1833
Elias H. Hall 1833
John Price 1834
Rev. Sylvester Peasley Fall of 1834
Alexander P. Craig Fall of 1834
Henry Welch March, 1835
Hon. John Cusey Fall of 1836
Samuel Troop Richardson Summer of 1838


Dry Grove Township
 
Henry Vansickles 1826
Stephen Webb July, 1827
George M. Hinshaw July, 1827
Benjamin S. Beeler Oct., 1830
Ormond Robison 1832
John Enlow Fall of 1835
Eleazer Munsell Spring of 1837


Empire Township
 
R. Franklin Dickerson 1825
Henry C. Dickerson 1825
Thomas Buckles 1827
James H. Conaway Feb., 1828
Esek E. Greenman July, 1829
Otho Merrifield 1829
Henry Crumbaugh March, 1830
Daniel Crumbaugh March, 1830
James H.L. Crumbaugh March, 1830
Silas Waters Nov., 1830
James Bishop May, 1831
Thomas Jefferson Barnett April, 1832
Abram Buckles 1832
James Kimler 1832
Hiram Buck 1833
Hon. Malon Bishop 1834
Thomas D. Gilmore 1836


Funk's Grove Township
 
Hon. Isaac Funk April, 1824
Robert Funk 1824
Robert Stubblefield Dec., 1824
Absalom Stubblefield Dec., 1824
John Stubblefield Dec., 1824


Gridley Township
 
William M. McCord 1827
John R. Messer March, 1829
John Sloan Nov., 1835
Jonathan Coon April, 1836
Isaiah Coon July, 1837
James S. Coon July, 1837
George W. Cox 1837


Hudson Township
 
Young Bilbrey 1827
Joseph Messer March, 1829
Jesse Havens Dec., 1829
Hiram Havens Dec., 1829
Benjamin Wheeler 1830
John Smith 1830
Albert Y. Phillips 1830
Isaac Turnipseed Spring of 1831
Elijah Priest July, 1834
Samuel Lewis May, 1836
Samuel H. Lewis May, 1836
James T. Gildersleeve Fall of 1836
Joseph D. Gildersleeve Fall of 1836
Jacob H. Burtis Winter of 1836
Enoch A. Gastman March, 1838


Lawndale Township
 
David Henline Fall of 1828
William B. Henline Fall of 1828
Martin Henline Fall of 1828
Martin Batterton Fall of 1833


Lexington Township
 
Jacob Spawr Fall of 1826
George Spawr Fall of 1827
Joseph Brumhead 1828
Henson B. Downey 1828
John Haner Fall of 1828
Bejamin Patton 1828
Patrick Hopkins 1830
Peter Hefner 1830
John Dawson Dec., 1832
Croghan Dawson Dec., 1832
James Adams Fall of 1834
Shelton Smith Fall of 1834
Milton Smith Fall of 1835
Thomas McMackin Fall of 1838


Martin Township
 
William Wiley Fall of 1835
Lytle R. Wiley Fall of 1835
Curtis Batterton Spring of 1837


Money Creek Township
 
Jesse Trimmer June, 1826
Henry Moats Fall of 1829
William Stretch Fall of 1830
Albert Ogden Fall of 1831
William Wilcox June, 1832
John Ogden Fall of 1832
James McAferty Dec., 1832
Dr. Ethan McAferty Dec., 1832
Samuel Ogden Fall of 1833
Jonathan Ogden Fall of 1833
Madison Young 1833
James R. Wiley Fall of 1835
Wesley F. Bishop Fall of 1836
William Crose 1837


Mount Hope Township
 
George M. Stubblefield Dec., 1824
Jesse Stubblefield 1825
William Hieronymus Fall of 1828
Enoch Hieronymus Fall of 1828
John Hougham Fall of 1831
Westley Hougham Fall of 1831
John Longworth 1836


Old Town Township
 
Lewis Case July, 1833
Harvey Bishop 1833
F.R. Cowden 1834


Padua Township
 
William Evans, Jr. 1825
Daniel Jackson Oct., 1830
Jeremiah Greenman Fall of 1834
John Bishop March, 1832
Adolphus Dimmick Fall of 1832
Josiah Horr Oct., 1836


Randolph Township
 
Alfred M. Stringfield Spring of 1823
Thomas O. Rutledge Fall of 1824
Robert H. Rutledge Fall of 1824
Jesse Funk Dec., 1824
George C. Hand Dec., 1825
Nathan Low 1829
Purnel Passwaters Spring of 1830
Richard Passwaters Spring of 1830
Purnel Passwaters, Jr. Spring of 1830
Enoch J. Passwaters Spring of 1830
Clement Passwaters Spring of 1830
Jacob Bishop Sept. 1830
Matthew Covardale Fall of 1830
Samuel Stewart Fall of 1831
John H. Stewart Fall of 1831
David Noble Fall of 1831
William C. Noble Fall of 1831
Joseph K. Noble Fall of 1831
Dr. Harrison Noble 1833
Walter Karr March, 1834
William Rust Fall of 1834
John F. Rust Spring of 1834
William M. Rust Fall of 1834
Harvey J. Rust Fall of 1834
Campbell Wakefield June, 1835
Dr. Thomas Karr Oct., 1835
William Karr Oct., 1835
George Martin Oct., 1835


Towanda Township
 
Jesse Walden Fall of 1828


White Oak Township
 
John Benson, Sr. 1823
John Benson, Jr. 1823
James Benson 1823
William T.T. Benson 1823
Elisha Dixon 1828
Smith Denman Sept. 1829
Abraham Carlock Spring of 1831
Stephen Taylor Fall of 1837



BACK -- HOME
Always Updating, Always Free at Genealogy Trails

Copyright © Genealogy Trails