1929 Commencement for Rural and Village schools

From the “Annual Commencement and Class Day Exercises of the Peoria County Rural and Village Schools” Peoria High School, June 14, 1929
Submitted by Karen Seeman - 2011

  

 

AKRON TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Johnnie Musselman

Edelstein

A

Hawley

Rosene Hough

Aaron Stahl

Princeville

B

Hawley

Rosene Hough

Donald Oertley

Princeville

A

Streitmatter

Ruth Rarick

Richard Stoller

Stark

A

Streitmatter

Ruth Rarick

Veneta Gruner

Princeville

B

Streitmatter

Ruth Rarick

Rueben Feucht

Princeville

B

Morrow

Katherine Noonen

Florence Swanson

Princeville

B

Morrow

Katherine Noonen

Royal Swanson

Princeville

B

Morrow

Katherine Noonen

Edwin Swanson

Princeville

B

Morrow

Katherine Noonen

Albert Gruner*

Princeville

A

Townhouse

Gladys Byrnes

Geneva Hart*

Princeville

A

Townhouse

Gladys Byrnes

Austin Mitchell

Princeville

A

Townhouse

Gladys Byrnes

Annabelle Scorby

Edelstein

A

Potter

Mayme Boyer

Wilbur Taylor

Princeville

B

Summit

Gertrude Johnson

Vivian Bouton

Princeville

B

Wilson

Lois E. Jackson

Alva Pullen

Princeville

B

Wilson

Lois E. Jackson

LeRoy G. Miller

Edelstein

B

West Hallock

Wilma Harlan

Nellie Mae Giffin*

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Kenneth Swanson

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Milton Carman

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Thelma Zimmerman

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Elias Martin

Princeville

B

Princeville

Gladys E. Taylor

Frances Slona

Princeville

B

Princeville

Gladys E. Taylor  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

BRIMFIELD TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Evelyn Savage

Brimfield

B

Maple Grove

Mina Cramer

Helen McConough

Brimfield

B

Whitten

Mabel Adams

Otis Bennett

Brimfield

B

Reed

Louise McKinty

Russell Reed

Elmwood

B

Reed

Louise McKinty

Arber Johnson*

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Lyle Talmadge*

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Melvin McCoy*

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

E. Clare Arnold

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Susan Sollenberger

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Keith Cecil

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Evelyn Bernice Blundy

Brimfield

A

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Don W. Comingore

Brimfield

B

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Marie Forney

Brimfield

B

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Hubert Porter

Brimfield

B

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Willard Blundy

Brimfield

B

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Carl Rogers

Brimfield

B

Brimfield

M. F. Hasselbacher

Hazel Rose Plumb

Brimfield

B

Radley

Ida Maher

Lucille Tucker

Brimfield

B

Gilbert

Dorothy Plack

Verne Culbertson

Brimfield

B

Gilbert

Dorothy Plack

Lynn McKinty

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

CHILLICOTHE TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Vera Underwood

513 Benedict St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Ruth Veerman*

203 Santa Fe Ave

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

John Thomas Russell*

353 So. Fourth

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Leland Allington

1247 N. Fourth

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Wesley Nothdurft

247 N. Sixth

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Oliver Swift

345 E. Wilmot St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Frank E. Holper

409 Santa Fe

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Bernice Buck

458 Walnut St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Frank Holler

112 E. Truitt Ave.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

James W. Melvin

114 E. Truitt Ave.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Velma Van Petten

564 N. Second

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Milda Gollnitz

205 Benedict St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Jordan Truitt

664 S. 2nd St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Paul Hartzell

134 S. Fourth St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Jane Davidson

217 S. Fourth St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Dorsey G. Dickerson

356 S. Fifth St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Emery Hahn

Sycamore St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Richard Large

837 N. Second St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Helen Perdew

RR 2, Chillicothe

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Michael Donahue

225 S. Fifth St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

John Crossman

347 S. Seventh St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Wilda McLaughlin

931 N. Second St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Paul Drillon

213 N. Third St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Clyde Beebe

823 Cutright St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Georgiana Minchin

113 Santa Fe

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Owen G. Koch

Chillicothe

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Charles H. Roof

415 Logan St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Lucille Beaumont

N. Second St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Elma Bungard

623 N. First St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Mildred Mannering

530 Logan St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Virgil Zimmerman

722 Logan St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Clara Guiliana

328 N. Fifth St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Gordon Hawk

111 Illinois Ave.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Thomas Walraven

249 S. Second St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

David Stiles

804 S. Cutright

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Adoni Juanita Judy

856 N. Fourth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Delbert Lipton

902 Finney St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Charles Calvin

N. First St.

A

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Willard Wenger

N. Fourth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Robert Staab

345 S. Sixth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Fred G. Pettett

715 Fourth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Thomas Pearce

209 N. 5th St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Russell Ringenberg

437 S. Fifth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Edna Clemens

246 S. First St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Virgle Robinson

N. Second St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Lyle W. Doore

236 N. Sixth St.

B

Chillicothe

L. Pearce & C. Slinn

Julia Ellan Lewis

Chillicothe

B

Senachwine

Emma McMannamy

Agnes Boehle

Chillicothe

A

Valley View

Muriel Pearce

Charles W. Crew

Sparland

A

Valley View

Muriel Pearce  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

ELMWOOD TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Eugene Traynor*

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Jack Clinch*

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Richard Wilkinson*

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Eleanor Wabiel

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Ernest Ellis

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Irene Smallberger

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Wilma Bohrer

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Adeline Boice

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Frances Ann Armstrong

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Mary Raduabaugh

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

John Brown Grover

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Richard H. Atherton

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Harley Garren

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Howard Pierson

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Salvatore Guinta

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Ruth Louise Tarpy

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Charlotte Shelton

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Artie Dale Frame

Elmwood

A

Elmwood

Grace E. Carlson

Catherine Smith

Elmwood

B

Elmwood

Grace E. Carlson

John Reed Shaffer

Elmwood

B

Elmwood

Grace E. Carlson

Dewey Clark

Elmwood

B

Elmwood

Grace E. Carlson

Walter Carlson

Elmwood

A

Lehigh

Wilma E. Plumer

Lawrence Buxton

Elmwood

A

Lehigh

Wilma E. Plumer

La Vergne McCuen

Elmwood

B

Lehigh

Wilma E. Plumer

Virginia Baggs

Trivoli

B

Texas

Ruth Clinch

Lucille Schoonover

Hanna Cty

B

Texas

Ruth Clinch

Glendola Porter

Trivoli

B

Texas

Ruth Clinch

Mildred L. Manock

Elmwood

A

Graham Chapel

Kathleen M. Bull

Eleanor M. Griggs

Elmwood

A

Graham Chapel

Kathleen M. Bull

Harrison Patterson Jr.

Elmwood

B

Graham Chapel

Kathleen M. Bull

Ruth Susan Schmidt

Elmwood

A

Harkness Grove

Ruth Shively

Gerda Wurmnest

Elmwood

A

Harkness Grove

Ruth Shively

Erma Wurmnest

Elmwood

B

Harkness Grove

Ruth Shively

Earle Murphy

Elmwood

A

Gibbs

Olive Troth  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

HALLOCK TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Howard R. Nurse*

RR 3, Chillicothe

A

Blue Ridge

Evalean Placher

Richard Gallup

Chillicothe

A

Blue Ridge

Evalean Placher

Frederick Gauwitz*

Chillicothe

A

Northampton

Gladys Bryden

Irene Burns

Chillicothe

B

Northampton

Gladys Bryden

Annabel Reed

Chillicothe

B

Northampton

Gladys Bryden

Emma Elsasser*

Edelstein

A

Southampton

Helen Schaffer

Ruth Willson

Edelstein

A

Southampton

Mary H. Shaffer

Lucille Crady

Edelstein

B

Southampton

Mary H. Shaffer

LaVerne Overend

Edelstein

B

Southampton

Mary H. Shaffer

Martha Baer

Edelstein

A

Edelstein

Eddie H. Antons

Raymond Lee Hammer

Edelstein

B

Edelstein

Eddie H. Antons

Florence Rumbold

Edelstein

B

Edelstein

Eddie H. Antons

Jack Marshall

Edelstein

B

Edelstein

Eddie H. Antons

Wallace Streitmatter

Edelstein

B

West Hallock

Wilma Harlan

Mabel E. Easter

Chillicothe

B

Pleasant View

Irene Kauf  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

HOLLIS TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Helen Graber*

RR 3, Peoria

A

Hollis

C. J. Keel

George Bandy

RR 3, Peoria

B

Hollis

C. J. Keel

Ruby Bandy

RR 3, Peoria

B

Hollis

C. J. Keel

Amelia Closen

RR 3, Peoria

B

Hollis

C. J. Keel

Robert Leitner

RR 3, Peoria

B

Hollis

C. J. Keel

Dorothy Winters

RR 3, Peoria

B

Hollis

C. J. Keel

Iva Irving

Mapleton

A

Mapleton

Mary Powell

Bernice Fryman

Mapleton

A

Mapleton

Mary Powell

Gertrude Wagner

Mapleton

A

Mapleton

Mary Powell

Minnie Chaney

Mapleton

B

Mapleton

Mary Powell

Erma Sutton

Mapleton

B

Mapleton

Mary Powell

Richard Kuntz*

Mapleton

A

Martin

Kathryn Walker

Mabel Goetze

RR 3, Peoria

B

Martin

Kathryn Walker

Pearl Stranz

Mapleton

B

Martin

Kathryn Walker

Ward Bell*

409 Apple St., Peoria

A

Wheeler

Ray Clinebell

Domnick, Reali

RR 3, Peoria

A

Wheeler

Ray Clinebell

Lucille Gianessi

RR 3, Peoria

B

Wheeler

Ray Clinebell

Rosie DeMarini

RR 3, Peoria

B

Wheeler

Ray Clinebell

Bertha Haynes

Mapleton

B

Wheeler

Ray Clinebell

Pearl Rothlisberger

Mapleton

B

Wheeler

Ray Clinebell

Clarence Tucker

RR 1, Mapleton

B

Wheeler

Ray Clinebell  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

 

JUBILEE TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Willard Pacey*

Brimfield

A

Brimfield

Maude Hasselbacher

Robert Miars

Brimfield

B

Bramble

Alice Reents

Lillie Fussner

Brimfield

B

Bramble

Alice Reents

Gerald Shane*

Princeville

A

Poland

Olive Stewart

Wilber Searle

Princeville

B

Poland

Olive Stewart

Donald Miller*

Monica

B

Carroll

Frances Finnegan  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

KICKAPOO TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Warren W. Frye

Alta

A

Orange Prairie

Phoebe Miller

Caroline M. Ehnle

Alta

A

Orange Prairie

Phoebe Miller

Estrel Speck

Alta

B

Orange Prairie

Phoebe Miller

Gertrude Eisele

Hanna City

A

Howarth

Virginia Boyer

Mabel Taylor

Hanna Cityh

B

Howarth

Virginia Boyer

Mildred Bowers

RR 2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Leonard Turner

RR 2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Amelia Volz

RR 2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Alma Goetz

RR 2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Joanna Johnson

RR 2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Absalom Randle

RR2, Peoria

B

Pottstown

Cornelia Murdoch

Albert L. Schwenk*

Edwards

A

Forney

Frances Haase

Mildred Stenger

Edwards

A

Forney

Frances Haase

Anna May Dargel

RR 1, Edwards

A

Forney

Frances Haase

Walter Ludolph

RR 1, Edwards

A

Heinz

Lillie Smith

John Buschman

RR 1, Edwards

A

Heinz

Lillie Smith

Cletus Gilles

RR 2, Peoria

A

Heinz

Lillie Smith

Leo H. Johnson*

RR2, Peoria

A

Secretan

Charlotte Secretan

Lila M. Mosher*

RR 2, Peoria

A

Secretan

Charlotte Secretan

Gilbert Miller

RR 2, Peoria

B

Charter Oak

Delia Grossweiler

Neva Yoder

RR 2, Peoria

B

Charter Oak

Delia Grossweiler

Evelyn Marsh

RR 2, No. 8, Peoria

B

Edwards

W. J. Hartzell

Charlotte Bowen

Edwards, Ill

B

Edwards

W. J. Hartzell

John Egan

Edwards

B

Kickapoo

W. J. Hartzell  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

LIMESTONE TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Juanita Carson

Farmington Rd., Peoria

A

Pleasant Valley

Bernice Crum

Arthur Swearingen

RR 8, Peoria

A

Pleasant Valley

Bernice Crum

Marguerite Thomas

RR 8, Peoria

A

Pleasant Valley

Bernice Crum

Priscilla Leuallen

1803 Farmington Rd.

A

Pleasant Valley

Bernice Crum

Hoy Sloop

Farmington Rd., Peoria

B

Pleasant Valley

Bernice Crum

Margaret Wolland

RR 8, Peoria

B

Pleasant Valley

Bernice Crum

Wilda Fogerson

RR 8, Peoria

B

Pleasant Valley

Bernice Crum

Beatrice Bell

RR 8, Peoria

B

Pleasant Valley

Bernice Crum

Ralph Woodworth

RR 8, Peoria

B

Pleasant Valley

Bernice Crum

Alice Short

RR 8, Peoria

A

Norwood

Chas. D. Hovenden

Charles L. Bandy

RR 8, Peoria

B

Norwood

Chas. D. Hovenden

Frieda Mochin

RR 1, Peoria

A

Cent. Limestone

Grace M. Johnson

Albert Rosenbohm

RR 1, Peoria

A

Cent. Limstone

Grace M. Johnson

Elmer H. Luthy*

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Robert Tobin*

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Loraine Pike*

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Wallace Getz

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Lester Schindler

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Edward Kindred

6211 S. Adams, Peoria

A

Bartonville

Walter S. Callaway

James E. Everwein

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Lesgter Bruce

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Evelyn Richards

114 Rosaria Ave.

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Hesler Gentry

5912 S. Adams, Peoria

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Julia Tomlin

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

William Groenewald

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Geraldine Herring

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Merlin Kruse

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Cassie Lazisky

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Lucille Krahn

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Robert Branham

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Mildred Pitzer

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Pearl Lauterbach

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Letha Smith

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Hazel E. Morse

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Harold Mohn

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Carl Johnson

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Gordon Broadstone

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Hazel Siddle

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Mark Richards

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Beulah Dawalt

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Alma Chamberlain

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Marion Chaney

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Anna Vegich

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Nora Summers

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Dorothy Lane

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Robert Graham

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Fern Harris

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Peter Kiebach

Bartonville

A

Bartonville

Walter S. Callaway

Joseph Cornwell

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Mildred Hogan

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Edwardene Stoker

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Ben Lang

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Dorothy Arrenholz

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Robert Thompson

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

William Allgaier

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Wilbert Kelley

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Helen H. Ross

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Evelyn Zhaner

RR 1, Peoria

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Alma J. Hogan

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Nelda Beam

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Leo Crosby

Bartonville

B

Bartonville

Walter S. Callaway

Dale E. Wright

Hanna City

A

North Limestone

Rena Cushing

Verna Doubet

Hanna City

B

North Limestone

Rena Cushing

Sam McClugage

Hanna City

B

North Limestone

Rena Cushing

Leslie Gerdes

RR 3, Peoria

A

Oak Grove

Earle C. Skaggs

Herman Leight

RR 3, Peoria

A

Oak Grove

Earle C. Skaggs

Fred Rose

Bartonville

A

Oak Grove

Earle C. Skaggs

Mildred Bradley

RR 3, Peoria

A

Oak Grove

Earle C. Skaggs

Glen Schraub

RR 3, Peoria

B

Oak Grove

Earle C. Skaggs

Kermit L. Thornsburg

1317 Malone, Peoria

A

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Vera Herget

RR 1, Peoria

A

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Thomas Thome

RR 1, Peoria

A

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Marguerite Whitaker

RR 1, Peoria

A

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

John Wagnaar [sic]

RR 1, Peoria

A

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Edwin Monroe

RR 1, Peoria

B

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Lula Moore

RR 1, Peoria

B

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Mary A. Finley

RR 8, Peoria

B

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Carter Saupe

RR 1, Peoria

B

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Bertha Stevenson

RR 1, Peoria

B

Pleasant Hill

Ada J. Scarcliff

Richard Henry White

RR 1, Peoria

A

Hedge Row

Susan G. McCoy

Myrtle May Light

RR 1, Peoria

B

Hedge Row

Susan G. McCoy

Cora Van Veuning

RR 1, Peoria

B

Hedge Row

Susan G. McCoy

Mary Kathryn McCoy

RR 1, Peoria

B

Hedge Row

Susan G. McCoy

Elsie Behrends

RR 3, Peoria

B

Harkers Corner

Bertha Nannen  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

LOGAN TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

May Rickena

Hanna City

B

Cherry Fork

Helen Gorsage

William Vogelsang

 

B

Smithville

Amerlia Kroepel

Harley McMeen

Glasford

A

Salem

Eleanor Turbett

Harold McMeen

Glasford

B

Salem

Eleanor Turbett

June Wagner

Hanna City

B

Salem

Eleanor Turbett

Verniece Blandin

Mapleton

B

Harkers Corner

Bertha Nannen

Ethel Bradley

Eden

B

Trivoli

Helen Hart

Virginia Bourn

Trivoli

A

Patton

Mildred Higgs

Franklin George

Eden

A

Patton

Mildred Higgs

Dorothy Stevens

RR 1, Trivoli

B

Patton

Mildred Higgs

Clarence A. Brandt

Trivoli

B

Pleasant Grove

Ada Gerdes

Henry Kruse

Hanna City

B

Saylor

Grace Fuller

Elmer Janssen

Hanna City

B

Saylor

Grace Fuller

Allan Snodgrass*

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Irene Moon*

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Wilda Ramshaw*

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Leroy Thrush

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Jas. Russell Workman

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Dorothy Moore

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Dolly Crosse

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Ivan Thrush

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Ivabel Vicary

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Stoy Turbett

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

Mildred Roberts

Hanna City

A

Hanna City

Newell Morrow

David Connell

Hanna City

B

Hanna City

Newell Morrow

Vivian M. Gay

Hanna City

B

Hanna City

Newell Morrow

Harley McVicker

Hanna City

B

Hanna City

Newell Morrow

Morris McBroom

Hanna City

B

Hanna City

Newell Morrow

Harold Hodgson

Hanna City

B

Hanna City

Newell Morrow  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

 

MEDINA TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Clarence Kuhn*

Edelstein

A

Rice

Tillie Kroepel

Eldon Shew

RR 2, Chillicothe

B

Boylan

Ruth V. K. Maxwell

Doris Harris*

RR 4, Peoria

A

Mossville

Jessie L. Dean

Erwin Prose

Mossville

B

Mossville

Jessie L. Dean

Lawrence Clarke

Mossville

B

Mossville

Jessie L. Dean

Jean Graham*

Alta

B

Dunlap

Abgail [sic] Kellar  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

 

MILLBROOK TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Mary Hope Wycoff*

Laura

A

Nightingale

Mabel F. Vail

Earl F. Gibbons

Laura

A

Nightingale

Mabel F. Vail

Clifford E. Perrill

Laura

B

Nightingale

Mabel F. Vail

Verna Quick

Laura

B

Nightingale

Mabel F. Vail

Alan Dunivant

Laura

A

Laura

Ernest Johnston

Bertha Reimolds

Laura

B

Laura

Ernest Johnston

Everett Moffitt

Laura

B

Garrison

Melba LaFollet

Alan Dunivant

Laura

A

Laura

Ernest Johnston

Everett Moffitt

Laura

B

Garrison

Melba LaFollet

Maruice Rice*

Monica

A

Scotland

Velma Kneer

Maurine Rice

Monica

B

Scotland

Velma Kneer

Paul Lottman

Brimfield

B

Scotland

Velma Kneer

Leo Kneer*

Monica

A

Campbell

Susie Smith  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

PRINCEVILLE TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Raymond Martzluf

Princeville

A

Wilson

Lois E. Jackson

Kenneth Smith

Monica

A

White

Irma Arnold

Edward Blank

Monica

B

White

Irma Arnold

Earl Eugene Dell*

Monica

A

Byrnes

Teresa Long

Florence Delbridge

Princeville

A

Byrnes

Teresa Long

Frances Richoz

Monica

A

Byrnes

Teresa Long

Melba Nordwall

Princeville

A

Byrnes

Teresa Long

Dale Nordwall

Princeville

A

Byrnes

Teresa Long

Palmer Bliss*

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Nola Arnold*

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Fanchon Hammer

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Earline Weaver

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Fern A. Arnold

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Gladys Muller

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Ben Stumpf

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Ethelyn V. Walliker

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Elois Aby

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

Virginia Henson

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

William Crane

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

James Fredrick Bliss

Princeville

A

Princeville

Gladys E. Taylor

James Jackson Jr.

Princeville

B

Princeville

Gladys E. Taylor

Vernon Weaver

Princeville

B

Princeville

Gladys E. Taylor

Phyllis Wear

Princeville

A

Good Hope

Bessie Williams

Daniel Begner

Princeville

B

Good Hope

Bessie Williams

Johnny Lester

Monica

A

Monica

Laura Miller  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

RADNOR TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Willard Reynolds

Dunlap

A

Rice

Tillie Kroepel

Velma Harlan

Dunlap

A

Banner

Elsie Johnson

Everett W. Poplett*

Dunlap

A

Dunlap

Abigail Kellar

Melba McKee*

Dunlap

A

Dunlap

Abigail Kellar

Leslie Harrison*

Dunlap

A

Dunlap

Abigail Kellar

Ralph Livingston

Dunlap

A

Dunlap

Abigail Kellar

Lester Bland

Dunlap

B

Dunlap

Abigail Kellar

Leo Daily

Alta

A

Glendale

Florence Campbell

Carl Schmitt

RR 1, Edwards

B

Golden Knoll

Elwood Kelley  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

RICHWOODS TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Lena Kreiter

RR 4, Peoria

A

Kellar

Cora Mendenhall

Eugene Miller

RR 4, Peoria

A

Kellar

Cora Mendenhall

Edward Nelson

RR 4, Peoria

B

Kellar

Cora Mendenhall

Randall Chamberlain

RR4, Peoria

B

Kellar

Cora Mendenhall

Mary McMyn

Prospect Ave, Peoria

B

Kellar

Cora Mendenhall

Elinor Leas

RR 4, Peoria

B

Kellar

Cora Mendenhall

Andrew Masters

2213 Prospect, Peoria

B

Kellar

Cora Mendenhall

Hartford Kammerer

RR 4, Peoria

A

Gardener

Dora P. Johnson

Walter Kartman

RR 4, Peoria

A

Gardener

Dora P. Johnson

Joseph John Schepke

RR 4, Peoria

B

Gardener

Dora P. Johnson

Walter Krause

Galena Road, Peoria

B

Gardener

Dora P. Johnson

Lee Stephens

2410 Knoxville, Peoria

A

Hines

H. W. Partridge

Lois Wadsworth

2035 California, Peoria

B

Hines

H. W. Partridge

Hazel Ames

3125 Boulevard, Peoria

B

Hines

H. W. Partridge

Margaret Neuhaus

2740 Knoxville, Peoria

B

Hines

H. W. Partridge

Helen Ristic

RR 4, Peoria

B

Hines

H. W. Partridge

Dale W. Todd

4500 Knoxville, Peoria

B

Hines

H. W. Partridge

Henry Kirchgessner

RR 4, Peoria

A

Sipp

Evalyn C. Nelson

Annetta Blackmore

RR 4, Peoria

A

Sipp

Evalyn C. Nelson

Glen Percy

RR 4, Peoria

A

Sipp

Evalyn C. Nelson

Billie Scherff

RR 4, Peoria

B

Sipp

Evalyn C. Nelson

George Oesterle

RR 4, Peoria

B

Sipp

Evalyn C. Nelson

Harold Sprinkle

RR 2, Peoria

B

Sipp

Evalyn C. Nelson

Gladys Proctor

RR 4, Peoria

B

Sipp

Evalyn C. Nelson

Gilbert Powley*

RR 2, Peoria

A

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Helen DuBois

101 Florence Ave., Peoria

A

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Roy Hauk

1223 N. Sheridan Rd., Peoria

A

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Hanna Peterson

RR 2, Peoria

A

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Harry Nott

RR 2, Peoria

A

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Robert Graham

323 Gilbert, Peoria

B

Woodrow Wilson

Emma J. VonBehren

Janice Meredith*

Grand View Drive, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Juanita Springer*

111 Samuel, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Rose Wolf

206 Euclid, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Margaret Ogden

123 W. Rouse, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Norman G. Deobler

501 Prospect, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

James Fleisher

339 W. Marietta, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Leslie Anderson

111 E. Glen, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Howard Chave

Grand View Drive, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

William Moushon

105 Atlantic, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Vernon Hanson

318 W. Lake, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Frederick W. Marshall

Grand View Dr., Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Merle Bergia

134 Sciota, Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Frederick Alexander

Humbolt Ave., Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Bill W. W. Cutter

227 Grand View Dr., Peoria

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Mavis Estes

Peoria Heights

A

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Lowell Lohr

518 W. Reservoir, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Margaret Dallam

204 Kelly St., Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Marian Davidson

202 W. Rouse, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Mary LaGrow

413 W. Toledo, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Robert Jacobs

Box 413, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Joseph R. Corbin

318 E. Toledo, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Olive Ellen Glenn

1206 Columbus, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Josephine DeCheine

221 S. Jefferson, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Betty Davidson

126 Sciota, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Velda Hubert

214 Duryea, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Oscar Stringer

131 W. Rouse, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Helen Duncan

224 W. Marietta, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Dick Boatman

128 E. Duryea, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Dick Alwood

Galena Rd., Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Lucille Jackson

429 W. Marietta, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Marie Boettger

135 Prospect, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Ethel Hufford

219 Sciota, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Alice Burtsfield

218 Sciota, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Theodora Moresi

117 Faber St., Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Robert Lee Ahern

Grand View Dr., Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Edwin Hursey

201 W. Toledo, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Oliver Mahrt

427 Euclid, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

William Blackwell

409 Constantine, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Kenneth Widdows

332 W. Moneta, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Mary Zarley

101 Vincent, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Ruth Bartram

412 Moneta, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Marie Knapp

203 Faber, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Howard Kuecks

104 W. Rouse, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Elizabeth Somers

1158 North, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Laurence Chambers

311 W. Toledo, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

James Bartram

412 Moneta, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.

Truman Stiers

221 Hines, Peoria

B

Peoria Heights

C. W. Chism, Prin.  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

ROSEFIELD TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Bernice Honts

Edwards

B

Edwards

W. J. Hartzell

Richard Searle

Edwards

B

Edwards

W. J. Hartzell

Sylvia I. Largent

Hanna City

B

Cottonwood

Lenore Oktanski

Everett Largent

Hanna City

B

Cottonwood

Lenore Oktanski

Cecile Largent

Hanna City

B

Cottonwood

Lwnoew Oktanski

Judson Kratzer

Oak Hill

A

Nixon

Ruth Smith

Benjamin Hall

Oak Hill

A

Nixon

Ruth Smith

Lois Wolford

Oak Hill

B

Nixon

Ruth Smith

Richard Hartman

Hanna City

B

Morris

Faye Gorsage

James Dawson

Hanna City

B

Morris

Faye Gorsage

Lloyd Dawson

Hanna City

B

Morris

Faye Gorsage

Harold Gordon Nixon*

Oak Hill

A

Oak Hill

Edith Hampson

Manford Harding*

Oak Hill

A

Oak Hill

Edith Hampson

Mark McCoy

Oak Hill

B

Oak Hill

Edith Hampson

Russel Wolford*

Hanna City

A

Rosefield Center

Mary Miars

Theron Slocum

Oak Hill

A

Rosefield Center

Mary Miars

Alice Dawson

Oak Hill

B

Rosefield Center

Mary Miars

Orville Wolford

Hanna City

B

Rosefield Center

Mary Miars

Richard Newsam

Kingston Mines

B

Consd. No. 205

Curtis Morgan  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

TIMBER TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Cecil Clausan

Glasford

A

Todd

Mildred Northrup

Garnet Foulk

Glasford

A

Todd

Mildred Northrup

John Sanders

Glasford

B

Scovil

Evelyn Sheets

Lyle Sprague

RR 7, Canton

A

Tyndall

Earl Bitner

Irene Grubb

Glasford

B

Saylor

Grace Fuller

Dena Johnson

Glasford

B

Saylor

Grace Fuller

Zelma Alice Beecham*

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Owen Richmond*

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Irene Leonard*

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Helen Scott

Glasford

A

Consd. No. 205

Lucille Hoffman

Lester Griffin

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Elden Peterson

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Ruth Collins

Kingston Mines

A

Consd. No. 205

Curtis Morgan

Mary Belle Elson

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Kenneth Coats

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Joe Maronese

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Everett Tharp

Kingston Mines

A

Consd. No. 205

Curtis Morgan

Paul Hess

Glasford

A

Consd. No. 205

Marion Romine

Everett Taylor

Glasford

B

Consd. No. 205

Goldie Snodgrass

Ralph W. Bitner

Glasford

B

Consd. No. 205

Marion Romine

Ralph W. Saunders

Kingston Mines

B

Consd. No. 205

Curtis Morgan

Russell Lightbody

Glasford

B

Consd. No. 205

Marion Romine

Delmar R. Haynes

Kingston Mines

B

Consd. No. 205

Curtis Morgan

Golden Clauson

Glasford

B

Consd. No. 205

Gladys Fuller

Leatha Fern Prior

Glasford

B

Consd. No. 205

Marion Romine

Leola M. Shryock

Glasford

B

Consd. No. 205

Lucille Hoffman

Richard Newsam

Kingston Mines

B

Consd. Nov. 205

Curtis Morgan  

 

* Gold Medal Winners, 1929

 

 

TRIVOLI TOWNSHIP

 

Name

Address

Class

School

Teacher

Hazel Dikeman

Elmwood

B

Harkness Grove

Ruth Shively

Lucille Williamson*

Trivoli

A

Trivoli

Helen Hart

Lola Brown*

Trivoli

A

Trivoli

Helen Hart

Hildegarde Huffman

Trivoli

B

Trivoli

Helen Hart

Dorothy M. Waller

Trivoli

B

Trivoli

Helen Hart

George Bitner

Trivoli

B

Trivoli

Helen Hart

Harold Gergory

Trivoli

A

Pea Ridge

Esther Beal

Vera Oldfield

Elmwood

A

Pea Ridge

Esther Beal

Paulene Veterane*

Farmington

A

Downs

Gladys Turl

Mildred Groninger

Elmwood

A

Downs

Gladys Turl

Delaphene Smith

Elmwood, RR 2

A

Blue

Ruth Varnes

Ethel Threw

Farmington

B

Blue

Ruth Varnes

Vera Lane

Farmington

B

Concord

Myrtle Stevens

Charles Byee

Farmington RR 2

B

Concord

Myrtle Stevens

Rose Kauzlarich

Farmington

B

White

Myrtle Stevens

Burl Nelson

Trivoli

B

White

Gladys Moody

Wayne A. Wise

Trivoli

B

White

Gladys Moody

Irene Elizabeth Melz

Trivoli

A

Oak Grove

Blanche Nussman

Eva Lulu Northrup

Trivoli

B

Oak Grove

Blanche Nussman  

 

* Gold Medal Winners, 1929


 

 

 

 

 

Home  |  Schools


Peoria County, IL Genealogy Trails
© 2006 - 2011 by Genealogy Trails

All data on this website is © Copyright by Genealogy Trails with full rights reserved for original submitters.